Deel artikel

literatuur

Dit is de shortlist van de Jan Hanlo Essayprijs 2025

5 maart 2025 5 min. leestijd

De jury van de tweejaarlijkse Jan Hanlo Essayprijs heeft uit 164 essaybundels een shortlist van vijf titels uitgekozen. Lees hier onze besprekingen. 

Wie treedt in de voetsporen van Jan Postma, die in 2023 de Jan Hanlo Essayprijs voor de beste essaybundel won? Uit 164 inzendingen tussen 1 januari 2023 en 31 december 2024 heeft de jury vijf bundels geselecteerd. Alle genomineerde titels zijn werken van Nederlandse auteurs.  

De winnaar wordt op 15 mei bekendgemaakt tijdens een uitreiking vanuit De Balie in Amsterdam, georganiseerd door SLAA, en mag €7.000 naar huis nemen. 

Naast de prijs voor beste Nederlandstalige essaybundel rijkt de jury ook een prijs uit voor het beste essay. Daarvoor zijn Sixtine Bérard (‘Naar wolken staren en van daaruit de wereld veranderen’), Hannah Boekestijn (‘Het jaar waarin ik beroemd wilde worden’) en Julia de Dreu (‘Vader en dochter’) genomineerd.  

De jury van deze editie bestaat uit voorzitter Bertram Mourits, Tirza de Fockert, Renée van Marissing en Eva Peek. 

Dit zijn de genomineerden:

Nikki Dekker met ‘Graafdier’ (De Bezige Bij, 2024)

Hoe krijgen we weer oog voor de wereld rondom ons? In Graafdier steekt Nikki Dekker haar metaforische schop in de grond om zichzelf en haar lezers dichter bij de natuur te brengen, schrijft Anne van den Dool in haar bespreking.  

Marian Donner met ‘Rooksignalen’ (Das Mag, 2024)

Op zoek naar een betere toekomst, een met meer spel, meer dans, meer vrijheid vooral, hinkstapspringt Marian Donner in Rooksignalen (een hoofdkussenboek) door de popcultuur.   

In haar vorige werk, De grote weigering (2022), haalde Donner de maatschappijkritiek van Herbert Marcuse uit de jaren 1960 naar vandaag. Onze samenleving presenteert zich als de redelijkheid zelve, maar is “ten diepste irrationeel”, schrijft de essayiste. Met haar kwieke geest en speelse stijl surft ze soepel heen en weer tussen South Park, fysica en filosofie. Lees onze recensie door Bart Van der Straeten.

Meredith Greer met ‘Bedenktijd’ (De Bezige Bij, 2023)

In Bedenktijd neemt Meredith Greer een abortus die ze onderging tijdens de lockdown als uitgangspunt voor filosofische bespiegelingen over rouw, eenzaamheid, liminaliteit, maar evengoed de Californische hippiecultuur. Een zeer geslaagd, meanderend debuut, vond onze recensent Dirk Vandenberghe. 

Beluister ook onze podcast De Eerste Keer met Meredith Greer en Rik Van Puymbroeck.  

Eke Krijnen met ‘Een echte ouder’ (Atlas Contact, 2024)

In Een echte ouder. Over queer ouderschap onderzoekt schrijver en taalwetenschapper Eke Krijnen onze heteronormatieve ideeën over het gezinsleven en ouderschap, die pas aan het licht komen wanneer je niet aan het standaardplaatje voldoet. Lees een interview door Ianthe Sahadat in De Volkskrant.  

Wytske Versteeg met ‘Waar’ (Querido, 2024)

Hoe is het met waarheid gesteld in dit zogenaamde post truth tijdperk? Zijn we wel zo kritisch als we zelf graag beweren? Dat soort vragen houdt Wytske Versteeg (1983) tegen het licht in haar jongste non-fictieboek Waar. Over de kunst van het (niet) weten. Nergens heft ze het vingertje, maar haar essay over de waarheid is wel degelijk moreel geladen, schrijft Liesbeth D’Hoker in haar recensie.  

Geef een reactie

Gerelateerde artikelen

		WP_Hook Object
(
    [callbacks] => Array
        (
            [10] => Array
                (
                    [0000000000002dc40000000000000000ywgc_custom_cart_product_image] => Array
                        (
                            [function] => Array
                                (
                                    [0] => YITH_YWGC_Cart_Checkout_Premium Object
                                        (
                                        )

                                    [1] => ywgc_custom_cart_product_image
                                )

                            [accepted_args] => 2
                        )

                    [spq_custom_data_cart_thumbnail] => Array
                        (
                            [function] => spq_custom_data_cart_thumbnail
                            [accepted_args] => 4
                        )

                )

        )

    [priorities:protected] => Array
        (
            [0] => 10
        )

    [iterations:WP_Hook:private] => Array
        (
        )

    [current_priority:WP_Hook:private] => Array
        (
        )

    [nesting_level:WP_Hook:private] => 0
    [doing_action:WP_Hook:private] => 
)