Deel artikel

literatuur, taal

Lut Missinne komt aan het roer van de KANTL

11 december 2025 3 min. leestijd

Lut Missinne wordt voorzitter van de Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal en Letteren (KANTL). Eerder dit jaar nam Lut Missinne afscheid van de Universiteit Münster, waar ze ruim een kwarteeuw hoogleraar Nederlandse letterkunde was. Missinne was ook lange tijd lid van onze redactieraad.

Als nieuwe voorzitter van de KANTL neemt Lut Missinne op 1 januari 2026 het stokje over van Leen van Dijck, die zeven jaar voorzitter was. In die jaren is de KANTL nieuwe wegen opgegaan. Ze heeft in haar thuishaven, het Huis van Oombergen in Gent, veel nieuwe bezoekers ontvangen: leraren, studenten en liefhebbers van de Nederlandse taal en letteren.

Maar Missinne komt ook aan de leiding van de KANTL op een moment dat die aankijkt tegen forse besparingen. De Academie kreeg onlangs een subsidiekorting van bijna 25 procent opgelegd. Dat maakt de uitvoering van haar decretale taken, waaronder een brede publiekswerking en de zorg voor de literaire canon, naast haar wetenschappelijke activiteiten, tot een zware uitdaging.

Ondanks de dreiging van nog meer besparingen zal de KANTL zich onder leiding van Lut Missinne met volle overtuiging verder inzetten voor de studie, de ondersteuning en de verbreiding van de Nederlandse taal en letteren in al haar facetten, taken waarvoor ze in in 1886 is opgericht.

Hoogleraar in Münster

Van 1998 tot 2025 was Lut Missinne hoogleraar Nederlandse letterkunde aan het Institut für Niederländische Philologie van de Universiteit Münster. Zij doceerde er en publiceerde over twintigste- en eenentwintigste-eeuwse Nederlandse letterkunde, over vertaalwetenschap, over het interbellum, over reisliteratuur, autobiografische literatuur en autofictie. Bij de overgang van de twintigste naar de eenentwintigste eeuw zat de auteur van dit stukje bij Missinne in de lessen over – onder meer – Hugo Claus en het postmodernisme in de Nederlandse letteren.

Veel van haar onderzoek richt zich op de receptie van Nederlandse literatuur in Duitse vertaling en op culturele bemiddelaars tussen Nederland, Vlaanderen en Duitsland. Ze is enige maanden geleden opgevolgd door Carl De Strycker.

Missinne bouwde in Münster niet alleen een afdeling uit die groot en stevig is, maar ook een plek waar studenten zich thuis voelen in het Nederlands en de Nederlandstalige literatuur. Dat is “een verdienste van formaat”, zei Gunther Van Neste van de Taalunie bij haar afscheid eerder dit najaar.

Internationale neerlandistiek

Missinne was ook zeer nauw betrokken bij de Internationale Vereniging voor Neerlandistiek (IVN). Tussen 2000 en 2024 was ze achtereenvolgens bestuurslid van IVN, redactielid van Lage Landen Studies en hoofdredacteur van Internationale Neerlandistiek.

In haar toespraak bij Missinnes afscheid van Münster zei IVN-directeur Anne Sluijs: “Het was een groot geluk voor mij om de kennis, ervaringen en visie op de toekomst doorgegeven te krijgen van iemand die onze vereniging door en door kende. In feite is er weinig dat Lut niet gedaan heeft voor onze vereniging. Als een soort joker leek zij overal inzetbaar.”

In 2025 werd ze dan ook benoemd tot erelid van de IVN.

Naast al die functies zetelde Lut Missinne ook vele jaren in de redactie van de tijdschriften Nederlandse Letterkunde en Ons Erfdeel, zoals de lage landen tot en met 2019 heette. In ons archief vind je heel wat stukken van haar terug.

Nu neemt ze een nieuw engagement op bij de KANTL, waar ze in 2020 werd verkozen als lid en in 2023 bestuurslid werd. “Met Lut Missinne als voorzitter kijkt de KANTL met vertrouwen uit naar een toekomst die even uitdagend als veelbelovend is”, besluit de organisatie in haar persbericht over de nieuwe voorzitter.

Ook de lage landen kijkt uit naar de toekomst waarin onze paden en die van Lut Missinne elkaar ongetwijfeld weer zullen kruisen.

Pieter Coupé

redactiecoördinator en eindredacteur tijdschrift de lage landen

Geef een reactie

Gerelateerde artikelen

		WP_Hook Object
(
    [callbacks] => Array
        (
            [10] => Array
                (
                    [0000000000003b390000000000000000ywgc_custom_cart_product_image] => Array
                        (
                            [function] => Array
                                (
                                    [0] => YITH_YWGC_Cart_Checkout_Premium Object
                                        (
                                        )

                                    [1] => ywgc_custom_cart_product_image
                                )

                            [accepted_args] => 2
                        )

                    [spq_custom_data_cart_thumbnail] => Array
                        (
                            [function] => spq_custom_data_cart_thumbnail
                            [accepted_args] => 4
                        )

                )

        )

    [priorities:protected] => Array
        (
            [0] => 10
        )

    [iterations:WP_Hook:private] => Array
        (
        )

    [current_priority:WP_Hook:private] => Array
        (
        )

    [nesting_level:WP_Hook:private] => 0
    [doing_action:WP_Hook:private] => 
)